Κυριακή 05 Νοέ 2017
Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 2-1

Μπορεί η βραδιά να ήταν αφιερωμένη στο Μέσι (που έφτασε τις 600 συμμετοχές με την φανέλα της Μπαρτσελόνα), αυτός που έδωσε όμως τελικά την νίκη στους Καταλανούς απέναντι στην Σεβίλλη ήταν ο Πάκο Αλκάθερ.

Η Μπάρτσα κυριάρχησε στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό και μέχρι το 20′ είχε φτιάξει ήδη 9 τελικές για να ανοίξει το σκορ. Ο Αλκάθερ ήταν τελικά αυτός που το κατάφερε στο 23′ εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος Λενγκλέ.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ρυθμούς και η Σεβίλλη άρχισε σταδιακά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να πιστεύει σε κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 59′ με την καρφωτή κεφαλιά του Γκουίντο Πιζάρο.

Το γκολ αυτό…αγρίεψε την Μπάρτσα η οποία απάντησε άμεσα, αρχικά με τη βολίδα του Πικέ στο 61′ που κατέληξε στο δοκάρι του Σορία και τελικά, τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν και ο Αλκάρεθ διπλασίασε τα τέρματα του.

Ο Ράκιτιτς ήταν αυτός που πέρασε την υπέροχη κάθετη στον 24χρονο Ισπανό ο οποίος από κοντά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η Μπαρτσελόνα στη συνέχεια πάτησε ξανά…φρένο, το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, και πλέον οι «μπλαουγκράνα» βρίσκονται στο +4 από την δεύτερη Βαλένθια, και στο +11 από την Ρεάλ Μαδρίτης.