Τετάρτη 26 Ιούν 2024
BOLE:I 6ο Διεθνές Τουρνουά Βόλεϊ Κορασίδων στη Ναύπακτο:
Αποτελέσματα πρώτης ημέρας αγώνωνΜετά την παρουσίαση των ομάδων της πρώτης ημέρας το 6ο Διεθνές Τουρνουά Βόλεϊ Κορασίδων συνεχίστηκε με το κυρίως αγωνιστικό πρόγραμμα της Τρίτης 25 Ιουνίου. Οι ομάδες παρουσίασαν και το αγωνιστικό τους πρόσωπο μέσα στον Εθνικό Παπαχαραλάμπειο Στάδιο Ναυπάκτου και ήδη βγήκαν τα πρώτα συμπεράσματα για τη δυναμική τους.Το πρόγραμμα άνοιξαν οι Ιταλοί του ASD Roccalumera Pallavolo κόντρα στους Έλληνες του Άρατου Κιάτου. Η Ομάδα του Κιάτου πήρε πολύ εύκολα τα δύο πρώτα σετ και παρότι οι Ιταλοί κατάφεραν να αντιδράσουν και να πιέσουν στο τρίτο σετ, τα κορίτσια της Κατερίνας Θεοδώρου είχαν σωστή αντίδραση και πήραν και το τρίτο σετ επικρατώντας με 0-3 σετ.Ακολούθησε το παιχνίδι του ΣΦΠ Χανιά Βόλεϊ με τον Σπαρτιατικό ΓΣ. Τα κορίτσια από την Κρήτη πήραν εύκολα το πρώτο σετ αλλά στα δύο επόμενα οι Σπαρτιάτισσες αντιστάθηκαν σθεναρά μέχρι περίπου τη μέση των σετ, χωρίς όμως να μπορέσουν να πάρουν κάποιο από τα δύο σετ με το παιχνίδι να λήγει με 3-0 υπέρ της ομάδας των Χανίων.Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε ανάμεσα στην Ομόνοια Ναυπάκτου και τον Ακρίτα Καλαμάτας. Η Ομόνοια είχε το προβάδισμα στο πρώτο σετ αλλά με δύναμη από το σερβίς η Καλαμάτα έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ. Συναρπαστικό ήταν και το δεύτερο σετ με την Ομόνοια να το κατακτά και να ισοφαρίζει σε 1-1. Ο Ακρίτας καλύτερος στο τρίτο σετ πήρε προβάδισμα 1-2 στα σετ κ ενώ στο τέταρτο σετ έδειχναν πως η Ομόνοια θα στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ ο Ακρίτας έκανε και πάλι την ανατροπή και με 23-25 κατακτώντας το παιχνίδι με 1-3 σετ.Το πιο αμφίρροπο παιχνίδι έγινε στο φινάλε της πρώτης ημέρας. Η Volero Pale από τη Σερβική περιοχή της Βοσνίας Ερζεγοβίνης πήρε εύκολα το πρώτο σετ από τον ΑΠΣ Αλίμου, δυσκολεύτηκε πολύ να κάμψει την αντίσταση των κοριτσιών του Αλέξανδρου Νικολακόπουλου στο δεύτερο σετ (25-23) αλλά παρόλα αυτά προηγήθηκε με 2-0 σετ. Ο Άλιμος έπαιξε πολύ καλά τις αδυναμίες των κοριτσιών από τη Βοσνία στα δύο επόμενα σετ και με χαρακτηριστική ευκολία ισοφάρισε τα σετ (2-2) στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί έγινε μεγάλη μάχη με συνεχής εναλλαγές πόντων και συναισθημάτων για να πάρει τη νίκη με 17-15 η Volero Pale. Στο τέλος των αγώνων σε συνέχεια του ενημερωτικού προγράμματος της πρώτης ημέρας του STRONGME με την ομάδα της Άσπας Θεοφίλου, οι διαγωνιζόμενες ομάδες φωτογραφήθηκαν μαζί σφυρίζοντας όλες μαζί σσσο τέλος με την ειδική σφυρίχτρα έκτακτης ανάγκης περνώντας το μήνυμα πως καμία γυναίκα πλέον δεν πρέπει να μένει σιωπηλή. Το Τουρνουά που είναι μια συνδιοργάνωση της Ομόνοιας Ναυπάκτου, του Δήμου Ναυπακτίας και της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, με χορηγούς της εκδήλωσης το Ξενοδοχείο Λεπάντο, το Super Market MarketIn, τα Πλαστικά Κοτρώνη και Νέα Οδός, με υποστηρικτές την επιχείρηση Ήχου και Εικόνας Δημητρίου Ιωάννου και την οργάνωση STRONG ME συνεχίζει σήμερα Τετάρτη μμ το πρόγραμμα να έχει ως εξής:
12:30 Ομόνοια Ναυπάκτου - ΑΟ Άρατος Κιάτου
14:30 ΑΟ Ακρίτας Καλαμάτας - Volero Pale
17:00 ASD Roccalumera Pallavolo - Σπαρτιατικός ΓΣ
19:00 ΑΠΣ Αλίμου - ΣΦΠ Χανιά Βόλε