Πέμπτη 16 Δεκ 2021
Euro cup 2021 Εξαιρετικό ξεκίνημα  εφιαλτικό φινάλε στην Μπολόνια ήττα 91-72
O Προμηθέας κλήθηκε να μετρήσει τις δυνάμεις του απέναντι σε ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, Βίρτους Μπολόνια και τα κατάφερε περίφημα για περίπου 25 αγωνιστικά λεπτά. Ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο έδωσε στους γηπεδούχους την διαφορά (επιμέρους 27-13), την οποία διατήρησε για την τελική επικράτηση με 91-72.
Στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης ο Γκίκας με τρίποντο έγραφε το 6-6 στο παιχνίδι, ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα γρήγορο 10-2 έφτασαν στο double score (16-8). Η Βίρτους είδε τον Προμηθέα να επιστρέφει μετά από τρίποντο του Μάιλς και δύο βολές του Ρογκαβόπουλου για το 18-16, αλλά ένα σερί 9-0 την έφερε στο 27-16. Οι φιλοξενούμενοι «θωράκισαν» την άμυνά τους και με 4 συνεχόμενους πόντους του Γιαννόπουλου έκλεισαν την περίοδο με 27-23.

Ο Ζαϊτέ των 9 πόντων μέχρι εκείνο το σημείο έκανε το 35-29 στο 14′, αλλά οι προσπάθειες των Γκάντι και Χαντ έφεραν το ματς και πάλι στο… μηδέν (35-35). Στο 1’43” πριν το ημίχρονο, ο Τεόντοσιτς διαμόρφωνε το 41-38, ωστόσο ο Προμηθέας δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να πάρει το προβάδισμα για το ημίχρονο και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 43-43.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, η ομάδα του Ζούρου προσπέρασε για πρώτη φορά, με φόλοου του Γκραντ (43-45), ενώ λίγο αργότερα ο Αγραβάνης έδωσε «ανάσα» 3 πόντων σκοράροντας για το 48-51. Η Βίρτους πάτησε το γκάζι και πήρε «κεφάλι με το σκορ στο 60-53, ενώ έφτασε μέχρι και το +17 (70-53), με το τρίποντο του Ρέι να στέλνει τον Προμηθέα να κυνηγά το +14 (70-56) στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όσο ο Ουίμς συνέχιζε να σκοράρει (81-63), Γκίκας και Χαντ προσπαθούσαν να κρατήσουν το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας τους. Ο χρόνος που απέμενε έμοιαζε διαδικαστικός με την λήξη της αναμέτρησης να δίνει στη Βίρτους το ροζ φύλλο αγώνα με 91-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 43-43, 70-56, 91-72.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Τεσιτόρι 5 (4 ριμπάουντ), Μπελινέλι 9 (3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Παγιόλα 4, Αλιμπέγκοβιτς 14 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρουζίερ 5 (5 ασίστ), Ζάιτεχ 9 (8 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 8 (2), Σερόν 2 (1), Σάμπσον 8 (4/5 δίποντα), Γουίμς 18 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Τεόντοσιτς 8 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 7 (1), Σβαρτζ, Γκραντ 15 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 4 (4 ασίστ), Χαντ 14 (7/11 δίποντα), Αγραβάνης 5, Γκίκας 8 (5 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 4 (6 ριμπάουντ), Μάιλς 6 (2), Γιαννόπουλος 9 (3/4 δίποντα), Μπαζίνας, Τανούλης.

Ομαδικά στατιστικά – Βίρτους Μπολόνια: 22/34 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 8/14 βολές, 33 ριμπάουντ (27+6), 27 ασίστ, 5 κλεψίματα, 18 λάθη, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 24/49 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 9/11 βολές, 28 ριμπάουντ (17+11), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 8η αγωνιστική του EuroCup, ο Προμηθέας αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Βενέτσια (21/12, 19:30), ενώ η Βίρτους αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια (22/12, 22:00).

Γκραν Κανάρια πήρε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής του Β’ ομίλου στο Γιούροκαπ καις την 7η αγωνιστική με το μεγάλο διπλό επί της Μπούντουτσνοστ με 83-76.
Έτσι η Ισπανική ομάδα επέστρεψε στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας μαζί με τη Βίρτους και την ομάδα του Μαυροβουνίου.

Ο Προμηθέας με 9 βαθμούς είναι πιο χαμηλά στη γενική κατάταξη.

Σε άλλο αποψινό παιχνίδι: Βενέτσια-Τσεντεβίτα 77-70, Βαλένθια-Μπούρσασπορ (06/01/22).